http://kristalysziv.wordpress.com
-Ekcémára
A zabban sok a B-vitamin, E vitamint és telítetlen zsírsavakat is tartalmaz. Sok ásványi anyag: a cink, réz, vas – mindezek kellenek az egészséges bőrhöz.
Jó ha a zabot nem csak esszük, hanem a megdarált szemeket egy harisnyába vagy muszlin zsákocskába téve a csapra illesztjük vagy szivacsként használjuk fürdésnél. Az így képződött tejszerű emulzió elősegíti a bőr hidratálását.
Tengeri betegség, émelygés
- Német kutatók felfedezték, hogy a gyömbér közvetlenül hat az emésztőrendszerre, csillapítja az émelygést, valószínűleg a benne található esszenciális illóolajok miatt. Tablettában is kapható, de ha egy kis termoszba meleg vizet teszünk néhány szelet friss gyömbérrel, azt kortyolgathatjuk az utazás alatt.
Egzotikus országokba utazóknak ajánlott!
A világon közel két tucat sűrűn előforduló, egyes országokban komoly járványokat okozó vírusos vagy bakteriális fertőzést, megbetegedést különböztetnek meg. Ezeknek jó része védőoltással vagy gyógyszeres prevencióval megelőzhető. Ma Magyarországon tizenhárom súlyos betegség ellen védekezhetünk vakcinával. Rovatunkban azokat a védőoltásokat mutatjuk be, amelyek az utazók számára hasznosak lehetnek, és hazánkban elérhetőek az egészségügyi ellátásban. Mielőtt bárki utazásra indul, mindenképpen érdemes tájékozódnia arról, hogy az úti célnak választott országban milyen betegségek fordulnak elő. Vannak olyan országok, ahová kötelező védőoltást is előírnak, a sárgaláz és a járványos agyhártyagyulladás elleni vakcinát például sok államban már a belépéskor kérik. Ajánlott ellátogatni a háziorvoshoz vagy a legközelebbi oltóközpontba és felvenni azokat a védőoltásokat, amelyekkel megelőzhetőek a leggyakoribb súlyos, olykor halálhoz vezető utazási betegségek. Az utazás jellege, a célország, a meglévő alapbetegségek és az utazó egészségi állapota nagyban befolyásolja az ajánlott oltások és gyógyszerek listáját, így mindenképpen érdemes szakemberhez fordulni. /w.medicin.../en/
Nyáron az erős napfény megégeti a bőrünket. Fájdalmasan ég, érzékeny, húzódik és nagyobb fokú égéskor fel is hólyagosodik a bőr.
Egy jó házi enyhítő pakolás leégés esetére a túrópakolás: azt már sokan tudják, hogy jótékonyan hat a leégett, gyulladt bőrre a hideg tejföl. Most nagyanyáink másik házi szerét ajánlom.
Öt evőkanál túrót el kell keverni annyi tejjel, hogy krémszerű legyen. Ezt kenjük gézlapra, vagy tiszta vászonruhára és óvatosan helyezzük az égett bőrre. Addig hagyjuk fent, amíg kellemesen hűt, majd többször cseréljük ezt a borogatást.
Az alkohol kis mennyiségben nem növeli a vérnyomást, de nagy mennyiségben serkenti az érszűkítő adrenalin és noradrenalin anyagok termelődését, ezért ne igyon napi 1-2 dl bornak megfelelő mennyiségű alkoholnál többet!
Tíz ötlet az álmatlanság ellen
Fekete retek
Egy fekete retket megmosunk és levágjuk a tetejét. Azután kikaparjuk a belsejét tölcsér formájúra. Az alján hagyjunk kb. 1 cm vastagon a retek húsát. A retek alján az 1 cm-nyi húst szúrjuk át egy hústűvel vagy egy fogpiszkálóval. Ezután a fekete retket állítsuk rá egy kis pohárra. Miután elkészültünk, töltsük meg a kivájt részt mézzel. A méz egy éjszaka alatt szépen lassan át fog csöpögni a pohárba miközben kioldóik a retekből a hatóanyag. Az átfolyt lé mennyisége függ a retek nagyságától. Ezt a levet kell fogyasztani, de egyszerre maximálisan csak 1/2 decit szabad meginni. Ha nagyon köhögünk, akkor lehet naponta kétszer is ismételni.
A fekete retek nagyon egészséges nyersen fogyasztva. Ajánlott naponta, vagy két naponta egy fekete retek elfogyasztása.
Ha fájnak az izmaink, segít a többszöri bedörzsölés friss aloé levélgéllel és feketeszezám-olajjal. Az aloé gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító hatóanyagai a fájó izomszövetekbe hatolnak, és segítik a tejsav elszállítását az izomzatból.
Ha van friss levél, akkor a kezelendő bőrfelületet kezelhetjük friss levéllel történő bedörzsöléssel is.
Ősszel kiújuló gyomorfájások és fekélyek fájdalmait enyhíthetjük a krumpli áztatóvizével. Két nagy, meghámozott és megmosott burgonyát vágjunk apró kockákra, és áztassuk egy órán keresztül hideg vízben, hogy a nyálkahártyavédő anyagok belekerüljenek. Fél pohár áztatóvizet igyunk meg éhgyomorra, a maradékot a nap folyamán.
Ne öntsük ki az enyhén sós vízben főtt burgonya levét, mert napközben víz helyett ihatjuk. Krumpli-héjból teát is készíthetünk: Meghámozzuk a hibátlan héjú, megmosott burgonyát, és egy maroknyi héjat fél liter vízben megfőzzük. A főtt héját kidobjuk, a levét több részekben megisszuk. De vigyázat, csak két héten keresztül fogyaszthatjuk!
Körömvirág
Lábfürdő: A körömvirág és a zsálya antibakteriális hatású, s egyben nyugtatja a sebek, lábak irritált bőrfelületét.
Hozzávalók: 30 g zsályalevél, 30 g körömvirág, 30 g bojtorjánfű, 2 teáskanál almaecet, víz igény szerint. A vizet felforraljuk, hozzáadjuk a gyógynövényeket és az almaecetet. Kihűlés után áztassuk benne lábunkat, majd alaposan töröljük meg, és körömvirágkenőccsel krémezzük be.
Égési sebre: A kisebb, nyílt sebek és sérülések gyógyulását segíti elő a körömvirágvaj.
Hozzávalók: 70 g körömvirág, 100 g vaj. A frissen szedett virágokat szétmorzsoljuk, és ráöntjük az olvadt vajat. A keveréket gőz fölött kb. 70 fokra melegítjük, és többször megkeverve 20 percig állni hagyjuk. Ezt követően egy kendőn gondosan átszűrjük.
Zsíros bőrre: A körömvirág vértisztító hatóanyagai a bőr gyulladt pattanásait, mitesszereit is gyógyítja.
Hozzávalók: 100 ml desztillált víz, 20 g körömvirág, 20ml mandulaolaj, 100 mg semleges alapkrém. A forralt vizet a virágokra öntjük. Lefedve hagyjuk kihűlni. Finom szűrőn átszűrjük. Hozzákeverjük az olajat. Az olajos- vizes keveréket gondosan elvegyítjük az alapkrémmel, simára keverjük és porcelántégelybe tesszük.